מאמרים

דירות שכורות במרכזי ערים

מה צריך לבדוק לפני ואחרי ששוכרים דירה ? מרבית האנשים היו מעדיפים לגור בדירה שלהם, זה קשור כנראה לגנטיקה של העם היושב בציון, אך עדיין מרבית בני ישראל גרים בדירות שאינן שלהם, שכורות במרבית המקרים וחלק זניח מתגורר בדמי מפתח, שיטה עתיקה שחלפה לה מן העולם, בעיקר לאור התעצמות ענייני הנדל"ן והמימד העסקי שקיבל הנושא. כיום לא שווה לבעל נכס למסור אותו בדמי מפתח, התמורה היא יחסית זעומה והאפשרות להרוויח כסף הרבה יותר משמעותי מהשכרה או מכירת הנכס היא הרבה יותר מוחשית.
צעירים ומשפחות צעירות נכנסות לדירות שכורות ובעיקר במרכז תל אביב נתקלים בבעיות תשתית ובדירות מוזנחות. לפעמים מדובר במצב של כלים סניטריים, לעיתים צריך לקרוא לצבעי, זגג או מדביר. בחלק מהמקרים מדובר ממש בכוכים קטנים וחשוכים אשר אם לא היו ממוקמים בלב תל אביב לא ניתן היה להכניס דייר לשם גם בחינם. אך לתל אביב, כמו גם ערים מרכזיות נוספות בעולם, יש ערך מוסף וקסם שבא מן המיקום והאטרקציות שגורמים לצעירים רבים להתפשר לחלוטין על מצב הדירה ולהעדיף קירות רעועים אך בסביבה צעירה, מעניינת ודינמית.
יחד עם זאת חשוב לא לוותר לבעלי הדירות שחלקם ממש מזלזלים בשוכר ככל שהמיקום של הדירה שלהם הוא יותר אטרקטיבי. דירות מוזנחות נשארות לא מטופלות, רק משום שיש להם ביקוש שנובע מן הרצון להיות בלב העיר.

המשך מאמר